Ekonomi

Rus dizeli Türkiye’ye akıyor

Yaptırımlar nedeniyle Avrupa ülkeleri tarafından satın alınamayan Rus motorini Türkiye’ye akıyor.

Bloomberg’in Vortexa bilgilerinden derlemesine göre Türkiye, Mart ayında Rusya’dan 10 milyon varil motorin ithal etti. Böylece Rusya’dan motorin ithalatı yaklaşık 7 yılın en yüksek seviyesine yükseldi.

Türkiye’ye yapılan motorin sevkiyatlarındaki artışta Avrupa Birliği’nin Rus rafine petrol ürünlerine yönelik yaptırımlarını Şubat ayında genişletmesi etkili oldu.

Bu durumun da etkisiyle Mart ayında Türkiye’nin Rusya’dan yaptığı motorin ithalatı şubat ayına göre yüzde 50 arttı. Rusya’dan günlük motorin ithalatı 300 bin varili aştı.

Facts Global Energy Refined Works Danışmanlık Başkanı Eugene Lindell, Türkiye’nin Rus petrol ürünlerine yönelik yasaklamadan en çok yararlanan ülke olduğunu belirtti. Lindell, Rusya’nın da bu işler için daha fazla piyasa bahtı bulduğunu belirtti.

Rus işi daha indirimli

Bloomberg’in derlediği verilere göre, Rus petrol ürünleri Batı Avrupa piyasasına göre daha fazla indirimli görünüyor.

Buna göre Rusya menşeli FOB Karadeniz fiyatlandırması varil başına 89 dolar seviyesinde, Batı Akdeniz fiyatlandırması ise 108 dolar seviyesinde.

Rus ürünleri daha indirimli iken, Türkiye’de iç piyasada perakende fiyatları Batı Akdeniz dikkate alınarak belirleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu