Ekonomi

TÜİK: Ücretli Çalışan İstatistikleri, Şubat 2023

Fiyat Çalışan İstatistiklerinin hesaplanmasında Özlü ve Primli Hizmet Beyanı’ndan elde edilen bilgiler kullanılır. Ülkemizin yaşadığı deprem felaketinden etkilenen illerde mücbir sebep ilan edildi ve beyanlar ertelendi. Bu nedenle Şubat 2023 hesaplamalarında eksik gözlemler için istatistiksel yöntemler kullanılarak iddia ortaya atılmıştır. Bu yöntemlerle tahmin edilen büyüklüğün toplam içindeki payı %4,29’dur. Referans ayda en az bir gün çalışan ve çalışmaları karşılığında ücret ödenen kişiler istihdam kapsamında değerlendirildiğinden, bu bültende açıklanan sonuçlar üzerinde şok edici bir etki yaratması beklenmemektedir.

Ücretli çalışan sayısı yıllık %6,6 arttı

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet branşlarında ücretli çalışan sayısı 2023 yılı Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %6,6 arttı. Geçen yılın aynı ayında ücretli çalışan sayısı 13 milyon 614 bin 855 kişi iken 2023 Şubat ayında 14 milyon 515 bin 554 kişi oldu.

Ücretli çalışanların alt detaylarına bakıldığında; 2023 yılı Şubat ayında ücretli çalışan sayısı sanayi sektöründe %4,2, inşaat segmentinde %15,4 ve ticaret-hizmet segmentinde %6,7 arttı.

Ücretli çalışan sayısı aylık bazda değişmedi

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet departmanlarında ücretli çalışan sayısı 2023 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre değişmedi.

Ücretli çalışanların alt detaylarına bakıldığında; 2023 yılı Şubat ayında sanayi segmentinde aylık bazda %0,1 artan ücretliler, inşaat sektörü ve ticaret-hizmet branşında değişmedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu