Haber

Deprem yardımı: NATO Türkiye’ye 1000 konteyner gönderdi

NATO, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen yaklaşık 4.000 kişiye geçici barınma sağlamak amacıyla Türkiye’ye 1.000 konteyner sevkiyatına başladı.

NATO’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, 600 konteyner taşıyan ilk ticari gemi 19 Şubat’ta İtalya’nın Taranto limanından ayrıldı.

Açıklamada, “Sevkiyatın, NATO’nun Napoli’deki Müşterek Kuvvet Komutanlığı ile NATO Destek ve İkmal Ajansı arasındaki koordinasyon sonucunda depremlerden etkilenen en az 4 bin kişiye geçici barınma sağlamak amacıyla gerçekleştirildiği” belirtildi.


Taranto limanındaki NATO subaylarıFotoğraf: JFC Napoli/NATO

NATO, konteynerlerin önümüzdeki hafta İskenderun’a ulaşmasının beklendiğini bildirdi. Ekipmanların indirilip bölgeye teslim edilmesinin ardından kampın kurulmasına başlanması planlanıyor.

Açıklamada, Pakistan’dan Türkiye’ye hava yoluyla çadır teslimi için yürütülen çalışmaları NATO’nun koordine ettiği de belirtildi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg geçtiğimiz Perşembe günü başkent Ankara’yı ve deprem bölgesini ziyaret etti. NATO Genel Sekreteri Ankara’da yaptığı açıklamada, önümüzdeki gün ve haftalarda Türkiye’ye “onbinlerce çadır” gönderileceğini söyledi.

DW/CO,BO

keciborluhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu